DİL EDİNİMİ

Home / DİL EDİNİMİ

 

 

Ankara’nın ilk ve tek IPC (International Preschool Curriculum) Anaokulu olan Kidya’da, tam donanımlı iki dil becerisi merkezi bulunmakta ve burada oyunla, keyifle eğitimler yapılmaktadır. Okulöncesi İngilizce eğitimi için dikkat edilen en önemli şey çocuklarımızın günlük hayattan kopmamaları, yapay öğrenme ortamlarına hapsolmadan doğal bir süreçte edinim sağlamalarıdır.

IPC Okulöncesi öğretim programı Dünya’da Anadili Ingilizce ve Fransızca olmayan ulkelerde yabancı dili ana dil adımlarında öğreten ve Harvard Üniversitesi ögretim uygulamalarını içeren içeriktedir. Dilbilgisi, sosyal ve bilişsel ve sosyal içerikli programların içeriğinde bulunan 56 tematik ünite ve destekleyici sınıf içi materyallerinden oluşmaktadır.

 

 

Okulumuzda dil ediniminde sadece İngilizce değil Türkçe’de önem taşımaktadır. O yüzden okulumuzda aynı görsel içerikte, aynı donanımda iki dil merkezi barınmaktadır. Bunun için de sunulan eğitim etkinlikleri ve yapılan projeler ile eşgüdümlü olarak yabancı dil edinimi sağlanır. Bu da çocuklarımızın öğrendikleri kavramları çift dilli olarak edinmelerine yardımcı olmaktadır. Bunun için hem sınıf öğretmenlerimiz hem de İngilizce Öğretmenlerimiz bilim kurulumuz ile her hafta toplantılar yaparak konuları, kavramları, sözcükleri ortak olarak hazırlar. Eşzamanlı olarak eğitimleri sunarlar.

Aynı zamanda henüz onlara “yabancı” gelmeyen dili istekli ve bilinçli olarak kullanacakları ortamlar yaratılarak (atölye etkinlikleri, dramatik oyunlar…v.b) öğrenme pekişir. Aslında Kidya’da dil öğrenme değil dil edinme süreci vardır. Çocuklarımız dili bir eğlence ya da etkinliğe katılırken farkında olmadan, doğal yollar ile öğrenir. O dilin kültürünü tanır, evrensel farkındalık geliştirir.